nedeľa 29. januára 2017

sherlock holmes: štúdia v krvavočervenom, podpis štyroch | sir arthur conan doyle

"Ako mi niečo také mohlo uniknúť??" bola prvá myšlienka, ktorá mi napadla pri zistení, že v slovenčine nám vychádza re-edícia Sherlocka Holmesa. Ak ste na tom podobne, vítam vás na tomto písmenkami sprostredkovanom vylievaní si fanúšičkinej dušičky.

Ako všetci vieme, Sherlock Holmes nie je iba o Benedictovi Cumerbatchovi, i keď na tieto "adaptácie" si nenechám dopustiť. Vždy som teda chcela zážitok z televízneho spracovania premeniť na zážitok čitateľský, lenže v kníhkupectvách dostupný po slovensky boli iba dve poviedky z edície Svetová klasika od Slovartu.

 Poznáte vydavateľstvo SnowMouse publishing? To nevadí, ani mne nič nehovorilo (inak vydali u nás aj Poeho a inú svetovú poéziu a prózu). Toľko k tomu, prečo možno aj vám vydanie dvoch prvých sherlockovských poviedok uniklo. A áno, tento článok píšem preto, že verím, že sa nájde niekto podobne ako ja, če si chce Doyla vyskúšať na vlastnej koži v slovenčine lenže netuší o tomto vydaní. Inak ku knihe majú aj skvelú promo-stránku BakerStreet.sk, ktorú určite checknite, je na nej vidno, že ich Sherlock zaujíma, sú tam tématické články a iné rencenzie.
Ako ste mohli vydedukovať (blink-blink), tento zväzok obsahuje poviedky Štúdia v krvavočervenom - STUD a Podpis štyroch - SIGN. Štvorpísmenové internacionálne, kanonické skratky vychádzajú z originálnych názvov a pre prehľadnosť zväzkov to je skvelá vychytávka, ktorú v budúcnosti ešte len oceníme.
K celkovému dizajnu mám iba malinké výhrady - obrovské odseky, veľkosť a čitateľnosť "dopisového" fontu a ilustrácie, ktoré sú síce pekné, ale pôsobia na mňa trochu akoby to bola kniha pre deti. Inak navonok vyzerá exkluzívne a je radosť sa pozerať na ňu v poličke. 

Štúdia v krvavočervenom sú celkovo prvým príbehom, kedy sa čitateľ stretáva s duom Holmes & Watson. Demobilizovaný príslušník vojenskej lekárskej služby, doktor John H. Watson, si musí po návrate z Afganistanu nájsť bývanie. Zhodou okolností sa mu do cesty pripletie detektív konzultant Sherlock Holmes, ktorý si v Londýne už vyhliadol útočisko, lenže byt na 221B Baker Street by bol pre neho finančne výhodnejšou investíciou, ak by ho zdieľal so spolubývajúcim.
 Watson po čase zistí, že jeho room-mate sa zaoberá umením dedukcie a vo voľnom čase sa zaoberá riešením prípadov, s ktorými si detektívi a Scotland Yard nevedia rady. Holmes ho dotiahne na miesto činu do Lauriston Gardens, kde okrem obete objavia nápis "rache" na stene a prstienok.
 A Sherlock a John začínajú vyšetrovanie na vlastnú päsť.

"Veľkej mysli nie je nič malé," povedal Holmes a znelo to ako sentencia.

Podpis štyroch, teda z chronologického hľadiska druhý príbeh z 221B Baker Street, je o niečo málo kratšia poviedka, ale akčnejšia, povedala by som. Sherlock je bez poriadneho prípadu znudený a to rieši dennými dávkami ópia - či si už dávkuje morfium alebo kokaín, Johnovi to prekáža. Ich vzájomné provokovanie načas ukončí príchod novej klientky - slečny Marry Morstanovej. Mladá dáma Sherlockovi ponúkne zdanlivú výzvu, priam exotický prípad, ktorý si nemôže nechať ujsť.

"Nikdy nerobím výnimky. Výnimka vyvracia pravidlo."

  V oboch príbehoch sa prelínajú krivdy, intrigy a ľuďom typická "dobroprajnosť" iným. Rozprávanie je zaujímavé - sledujeme najprv vyšetrovanie a keď už sa dostaneme k odpovediam, autor sa rozrozpráva o udalostiach, ktoré k vraždám viedli. Pozadie viktoriánskeho Anglicka má tú správnu atmosféru akú od detektívky chcem, každá postava má v príbehu svoju úlohu a charakteristickú črtu, pričom je nepravdepodobné, že by sa vám plietli a príbehy skrátka bavia.

Veľmi som si to užila a neviem sa dočkať ďalšieho zväzku. Ale vážne, KEDY HO BUDEM MÔCŤ KÚPIŤ??                                
Originálny názov: Sherlock Holmes: A Study in Scarlet, The Sign of the Four
Séria: Sherlock Holmes (??)
Diel: I./??
Počet strán: 352

5 komentárov:

 1. Mám to úplne rovnako: vždy som si chcela Sherlocka prečítať, no nenašla som žiadne poriadne slovenské vydanie, takže som strašne šťastná za toto :3 od Snow Mouse publishing mám všetky Poeovky, ktoré sú krásne *_*
  Strašne sa teším keď si ho budem môcť zaobstarať, tak dúfam že nesklame :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pripájam sa k tvojim nádejám (eh wat? to znie dosť divne) a dúfam, že sa ti bude páčiť! :)

   Odstrániť
 2. Nikdy som o čítaní Sherlocka nerozmýšľala, ale to bude asi tým, že som neuvažovala ani o čítaní inej svetovej klasiky, čo by som asi mala, keďže chcem byť editor. :D No seriál aj filmy o Sherlockovi sú super, tie si vždy pozriem.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. No ja mám seriály, filmy dosť rada a preto ma vždy zaujímalo, ako tie všetky detaily, ktoré Sherlock spracováva budú vyzerať aj v takomto podaní. A svetová klasika môže byť častokrát super, len treba nájsť nejaký kúsok, ktorý by ťa do 'takých vôd' hodil :D ja napr. stále o niečo málo preferujem z tohto hľadiska filmy, ktoré dosť na knihy vedia naladiť.
   Ďakujem za komentár :)

   Odstrániť
  2. Čo ja viem :D ja som takýmto veciam nikdy neprišla na chuť. Akože Sherlock je super, ale napríklad taká Pýcha a predsudok... tak to ma film nebavil, no mamina ho zbožňuje :D Pre mňa je klasika séria Temné hmoty, HP a Artemis Fowl :D

   Odstrániť