streda 10. augusta 2016

the hidden oracle | rick riordan


Ako potrestať neposlušného boha? Urobiť ho ne - počkať, dať mu občianku s menom Lester Papadopoulos vlastne aj stačí. 

Apollo niečo urobil. Keby akurát vedel čo, však. Tak či tak, jeho krutý tatko, Zeus, ho zhodil z Olympu rovno do verejných popolníc na Manhattane. Lenže zaslúži si slávny Apollo, boh umení, slnka, lukostreľby (etc.) také zaobchádzanie?
 Nie, správna odpoveď je vždy nie. Rovnako ako v prípade ak sa ma opýtate či budem schopná niekedy žiť bez príbehov od uncle Ricka. 

Zeus needed someone to blame, so of course he’d picked the handsomest, most talented, most popular god in the pantheon: me.
  Pred pouličnými rváčmi ho zachráni dvanásťročná gangsterka Meg McCaffrey, polobohyňa žijúca na vlastnú päsť na ulici. Apollo, pamätajúc na predchádzajúce zážitky v koži smrteľníka jej ponúkne svoje služby .. ex-boha (?) aby jej robil poskoka/ spoločníka až kým sa po nejakom čase nebude môcť vrátiť na Olymp. 
  Svet polobohov zažíva však opäť akúsi krízu - nikto nedodáva proroctvá a diaľková komunikácia tiež narazila na zádrhel. Bez proroctiev táborníci nemôžu ísť na výpravy a riešiť takéto problémy a bez Iris-linky nikto nevie čo sa deje v Novom Ríme. 
 A potom je tu Apollo, momentálne smrteľný niekoľko-tisícročí-starý pubertiak, po ktorom niekto ide. Žeby zápletka na ďalších 5 (!!) kníh?

Look.” The others seemed confused. Then the glow become brighter: a holographic golden sickle with a few sheaves of wheat, rotating just above Meg McCaffrey.
A boy in the crowd gasped. 'She's a communist!'
 Spočiatku, keď vydanie tohto príbehu oznámili, som myslela len na to, že Riordan to robí už len pre prachy. Úprimne, Percy Jackson bola.. jebnuto úžasne ukončená séria tak, aby sa v nej mohlo pokračovať. Pre fanúšikov super správa, pre Percyho akurát ďalší armageddon. Tentokrát sa mi to  však zdalo ako staro-dobré vracanie sa k hviezde smrti. Ale teraz je väčšia! Nedobytnejšia! Muahahaha. Jednoducho ďalšia globálna hrozba, pred ktorou nás zachránia jedine vyvolení tínedžeri pôsobila ohratejšie ako Hello od Adele.

Lenže (no tomuto zvratu teda neuveríte!) som začala čítať. A zistila, že toho ujka to proste písať baviť musí. Lebo hentaké sprostosti teda povymýšľať, to sa s odporom či odstupom nedá.
“Things can turn out differently, Apollo. That's the nice thing about being human. We only have one life, but we can choose what kind of story it's going to be.”
Rozmýšľala nad tým, že by som dala knihám od Ricka nálepku guilty-pleasure. Problém je v tom, že sa pri ich hodnotení necítim až tak previnilo. Lebo áno, všetko sa to drží tej zažívanej kostry: ssassy character-proroctvo-neporaziteľný nepriateľ-výprava-prekážky-prekonané prekážky-porazený neporaziteľný nepriateľ-ďalšie proroctvo a objektívnym okom by som sa na to nemala pozerať tak nadšene, ale oMG SoLaNgELOoO! Oh bohovia, tieto knihy, tieto knihy.. toto bude rozmotávanie myšlienok ešte nadlho.

Z čoho som stále v rozpakoch je ten polokoň, Chiron. Aj keď, to môže byť aj moja nespoľahlivá pamäť, z filmov si ho pamätám ako akúsi americkú alternatívu Dumbledorea, rozdávajúc rady, zbrane a lásku. Tu akoby namiesto starnutia, bol ešte detinskejší. Nie, že by to bol vyslovene problém, lol, s takým niečím sa veľmi dobre poznám. 
  Inak táborníci super banda, až mi je ľúto, že ich na ďalšie dobrodružstvo team Apollo opúšťa. 

Čo nám teda do už zabehnutého polobožského sveta prinesie Skryté orákulum?
 • nezvyčajného hrdinu s trochu iným, ale nám už známym zmyslom pre humor
 • staro-nové postavy
 • vtipné spoileriodné názvy kapitol nahradili ha- wait for it.. haiku básne! a ľudia, je to ešte lepšie
 • kopec popkultúrnych a hudobných odkazov
 • kompenzáciu snívania o Percico-cannone (verte mi, Will je pre Nica do-ko-na-lý!)
 • pohľad na Tábor polokrvných cez školský rok, keď je skoro vyľudnený
 • Meg, ktorá všetkým nakope zadok
 • lietajúcu obludku, ktorá všetkým nakope zadok
 • Apolla, ktorému všetci nakopú zadok
 • ďalšiu apokalypsu
 • ďalšie hlúpe proroctvo
 • chuť dať si re-reading PJO
 • a prekvapko na konci! 
Je to šibnuté, je to riordanovské a mne sa to veľmi páčilo. Na Rickov štýl som už zvyknutá, takže sa to čítalo jedna radosť. Tak teda akože kedy bude dvojka??


Séria: The Trials of Apollo
Diel: 1/5
Počet strán: 432 (vydanie doplnené poviedkou z Demigod Files)
Moje hodnotenie: 4/5*
Hodnotenie na Goodreads: 4.39*/ 23 400

And remember, no two persons ever read the same book!

5 komentárov:

 1. Mě je v podstatě jedno, kolik knížek ten chlap ještě napíše, budu je číst všechny. Taky jsem si nejdřív myslela, že za vznikem Trials of Apollo nemůže stát nic jiného než nedostatek peněz. Po dočtení mám ale pocit, že to Rick dělá hlavně pro fandom, abychom náhodou neměli chvíli klid. :D
  I když je ToA v podstatě postavené na stejném principu jako všechny ostatní jeho série, dokázal do toho vnést zase trochu originality a já žasnu, protože jsem si už ke konci Bohů Olympu myslela, že už celou řeckořímskou mytologii celou vyždímal a ono ne. :D

  burrowofthebookworm.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Cítim to veľmi podobne :D
   Ja sa už len bojím, že toto bude definitívna rozlúčka s Grékmi/ Rimanmi, lebo síce takýto zvrat by som netipovala, ale už vážne netuším, kde by chcel vziať nejakú svetovú hrozbu. Keď tak nad tým rozmýšľam, neviem či by som potom potrebovala nutne ďalšiu 5-dielnu sériu, ale nejaký demigodský ekvivalent pottermore by bol skvelý.. škoda však, že som nepočula, že by sa na niečím takým zvažvalo.. :(
   Vďaka za názor! :)

   Odstrániť
 2. Nemyslím si, že Rick tohle dělá pro peníze, ten chlap už je dávno za vodou a to už do konce života nemusí nic dělat :D ..
  Knihu si ráda přečtu, i když vím, že mě v tomto Riordan nepřekvapí, protože ten stereotyp se ho drží jako klíště. Výjimka není ani Magnus Chase, kde je to vlastně stejné. Ale na jeho humor se těším, ne že ne :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To mi po prečítaní došlo, pretože to tam je cítiť/ resp. necítiť akúsi zapredanosť. Určite prečítaj, bolo to podarené a Apollo si to zaslúži :)

   Odstrániť
 3. Já Riordana jednoduše žeru a polobohy miluju, takže za každé nové dobrodružství jsem vděčná. Jako jo, je to vlastně všechno podle stejné šablony, ale je to super zábava a některé hrdiny nejde si neoblíbit. :) Takže tahle knížka je v pořadí a doufám, že se k ní brzy dostanu.

  OdpovedaťOdstrániť