utorok 5. januára 2016

kódex tieňolovcov | cassandra clare & joshua lewis

Pociťujete nedostatok Tieňoloveckej literatúry? ( rečnícka otázka, guys, nemusíte sa podozrievavo mračiť )
Chcete sa stať kvalifikovaným Tieňolovcom? ( okay, jediný kto sa tu mračí, som ja )Tak potom tu je Kódex Tieňolovcov pre vás! 

  Kódex vám pomôže s adaptáciou medzi Tieňolovcami, osvetlí tajomstvá efektívnosti zbraní Nefilov, vysvetlí kategorizíciu démonov a dolnosveťanov a v neposlednom rade poučí i o čomsi z histórie!

  Mhm.. pod tou komerčnou fasádou to možno znie nudne. Našťastie ( wait, what? ) toto vydanie prešlo rukami Clary Frayovej a jej priateľov, ktorí si ho trochu upravili. 

  Určite som minimálne raz otravovala s tým, ako sú Pekelné stroje trilógia môjmu srdcu najbližšia, avšak, že by som po tomto doplnku ( skôr k TMI ) práve zúfalo túžila sa mi nezdalo. 
  Nakoniec, keď si to kamarátky pokupovali, najprv boli veľmi spokojné, ale neskôr začali v ňom hľadať iba chyby, čo tak trochu viac vyvolalo vo mne záujem. 
  Spočiatku som sa bála, ako to bude so spoilermi v Kódexe, keďže som celú sériu nedočítala ( zamrzla som na CoLS ), ale nakoniec som bola spokojná ( aj keď známe kvôli nejakými nezrovnalostiam s CoHF ani nie) - dôležité veci tam boli akurát z Mesta skla. 

Kódex nepochybne vzhľadom zaujme - a keď ho otvoríte, je len radosť pozerať ( ak teda zabudnem na tie ilustrácie na vnútorných doskách ) na skicy od Clary známych postáv, krásne ilustrácie na začiatkoch kapitol a ostatné výtvory.

  Čomu sa dalo vyhnúť sú asi pomýlené runy - jediná ktorú na 100% poznám je Angelic Power (pretože tá sa stala akýmsi symbolom fandomu Shadowhunterov) a práve tá bola preložené divne. Tiež zamrzí formát, ktorý musel byť zrejme kvôli všetkým tým vychytávkam vnútri upravený a k ostatným knihám o Tieňolovcoch nesedí. (update: formátovo sedí k Magnusovi  Simonovi a Lady Midnight bude v slovenskom vydaní pravdepodobne tiež výškovo rovnaká)

Z obsahovej stránky dokáže Kódex tiež osloviť. Fanúšikovia si oprášia už niektoré známe fakty a dozvedia sa aj kopu nových a vďaka ľahkému štýlu, ktorý už u Cass poznáme sa Kódexu ako nejakej nudnej učebnice báť nemusíte.

 V podstate však o veľa neprídete, ak po knihe nesiahnete, ale ak vám postavy z Nástrojov smrteľníkov chýbajú, tak jej prečítanie nebude krok vedľa.

Originálny názov: The Shadowhunter's Codex
Séria: Dodatok k Tieňoloveckej ságe ( TMI, TID, TDA, SA, TLH,. )
Diel: 
Počet strán: 280
Moje hodnotenie: 3.5/5*
Hodnotenie na Goodreads: 4.08*/14 500

Ďakujem vydavateľstvu Slovart za poskytnutie knihy na recenziu. Ak vás zaujala, môžete si ju za primeranú cenu kúpiť napríklad TU.

Kam ďalej? Recenzia na Mechanického anjela ( Pekelné stroje 1)

And remember, no two persons ever read the same book!

2 komentáre: