nedeľa 7. júna 2015

girl online | zoe sugg

Všetci máme nejaké fóbie.. Napríklad Penny sa bojí cestovania autom. A ja zas, že ešte na ňu niekedy narazím.

Vyššie spomínaná Penny, pätnásťročná britka, je smola sama. Je ako trapasové  tornádo, pred ktorým radšej budete utekať. Z toho má isté komplexy a tak si píše anonymný blog, na ktorom vystupuje ako Girl Online - statočné dievča, ktoré si zo svojich prešľapov robí srandu a zdôveruje sa čitateľom aj s najhlbšími démonmi.
  Pre jeden traumatický zážitok s „jednorožcovými gaťkami“  v škole, sa s rodičmi a teplým najlepším kamkom rozhodla navštíviť NYC, kde mala ich rodinná firma Zachovať si dedičstvo zákazku.
 A čo by sa nestalo, stretne tam pekného, tajomného mládenca, do ktorého sa ešte v ten deň zamiluje. A ono je to, bohužiaľ, vzájomné.
  Dokonca je v ohrození anonymita na jej blogu.

Autorkou tejto... .. knihy je Zoe Sugg, známejšia pod nickom Zoella. Britská (beuty? lifestyle?) youtuberka. To ja len tak, že keby ste sa sami seba pýtali, ako je možná toľká predajnosť tejto zlátaniny. Predtým ako slovart ohlásil, že Girl Online vydajú som ju ani neregistrovala, ale náhodou som nejaké jej videá videla a.. nepovedala by som, že je to typ, s ktorým by som sa mala veľa o čom rozprávať. 

No, a Penny od nej nemá až ta ďaleko, odmyslíme si panický strach z dopravných prostriedkov.

Ako ste si mohli všimnúť, som na postavy dosť vyberavá. Ale je rozdiel, keď ma niekto irituje a keď by som niekoho radšej zmasakrovala tak ako slečnu na-sieti. Penny asi mala byť nám, tínedžerkám, blízka pre jej strojené trapasy (ktoré neboli vtipné ani poľutovaniahodné - proste trápne), hľadanie vlastného sebavedomia či pochopenia u rodičov.
Are u kidding me?! Keby som nemala zľutovanie s každou knihou táto jedna agresívne letí z okna. Potom by som však pre ňu určite išla.. a vyhodila ju zase.

„Pri tejto scéne sa mama vždy rozplakala ako malá,“ zasmeje sa Noah, „a oco jej potom vybozkával slzy.“
Bez premýšľania (netvár sa, že si niekedy premýšľala, Penny) si kľaknem a vybozkávam Noahovi tvár. Naozaj má slané slzy.
WAATAFAK????!??

Noah bol neuveriteľne plochý, idealizovaný, s tragickou minulosťou, skvelou rodinou (pozostávajúcej z milej babičky cukrárky a 4-ročnej roztomilej princeznej, ktoré si Penny ihneď zamilovali). Autorka/ky, zobuď/te sa! 

Text je, keď tak, čitateľný a ide to rýchlo, autorka využíva jednoduché slová a ak sa nepozastavujete nad debilnosťou situácie či hlavnej hrdinky, ide to plynulo.
  Ale zas, potom sa nájdu veci ako: „..srdce mám v gatiach, dokonca akoby mi tĺklo v pätách.“

Rozhovory boli ako postavy mnoho krát umelo strojené. Gay best friend? Bývalá kamarátka najväčšia mrcha? Detský crush, ktorý si uvedomí, aká je Penny zrazu skvelá? Insta-love s tajomným starším klukom? Klišé takého kalibru, že mali dať na knihu upozornenie, aby sme neskákali z okien.

Dôkazy, že Noah je moja spriaznená duša:
 1. Môžem pred ním plakať.
 2. Môže predo mnou plakať.
 3. Vždy, keď ho vidím, mám pocit, akoby sme zapadli do seba ďalšou časťou.
 4. Mám pocit, akoby sme spolu „ladili“. ( Niečo ako záclony s kobercom, ale oveľa romantickejšie! )
 5. Keď chce, aby sme sa stretli v kuchyni hneď ráno, nerobím paniku okolo toho, ako vyzerám bez mejkapu a strapatá. Natiahnem si leopardí overal a zamierim rovno do kuchyne.
 6. Obaja radi čítame knihy s úžasným zvratom na záver. ( Myslím, že Penny ako niečo také označila Na vine sú hviezdy )
 7. Berie ma na špeciálne miesta, ktoré by som sama nenašla.
 8. Presne viem, kam by som ho zaviedla, keby prišiel do Brightonu.
 9. Páčia sa mu moje fotografie a myslí si, že by som ich mala vystavovať v galérii.
 10. Keď to hovorí mám pocit, že som talentovaná, sebavedomá a silná.
 11. Aj on neznáša selfky.
 12. Obaja milujeme arašidové maslo s kúskami arašidov.
 13. Núti ma hovoriť veci ako „obaja milujeme arašidové maslo s kúskami arašidov“.

Ďalší, pre mňa nepochopiteľný, fakt veľmi tuho súvisí so zápletkou. Celkom dosť blogerov si knihu obľúbilo hlavne preto, že Penny bloguje. Eh.. štvorciferné číslo počtu čitateľov je podľa mňa až moc veľké číslo na tie prostoduché články o tom ako Penny padá do výtlkov. Z čoho mohla autorka viac čerpať sú určite záchvaty paniky, ktoré by mohli byť schopné podať lepší zvrat než aký poskytol Chlapec z Brooklynu.

Poslednú kapitolu by som odtiaľ vyškrtla, kniha by pôsobila oveľa lepšie, o čosi realistickejšie, keby skončila deprimovaným blogovým príspevkom. Ale zas, viete, to by nemohli byť ďalšie peniažky z pokračovaní.. 

 Ponaučenie? Pekné a známe meno na obálke kvalitu príbehu nezaistí.

Okay, priznám sa, táto recenzia má tak ďaleko k subjektívnosti ako..skrátka ďaleko. Ja nenávidím takéto tínedžerky, ktoré sú v podstate často viditeľné aj v realite. Preboha, svätenú vodu, železo a soľ na ne! Príbeh za veľa nestojí a ak knihu beriete ako výzvu, upozorňujem - tak veľa sladkého zúbkom škodí! Ak je čitateľ v cieľovke ( teda tých 11-15 rokov ) a načítané/napozerané toho toľko nemá, môže sa mu to páčiť. Keby som ja knihu dostala asi pred tromi, štyrmi rokmi možno by som si ju tiež užila..

Pff... nie, bola by som rovnako znechutená ako som teraz!  Takže, knihu kupujte len na vlastné nebezpečie!

Ďakujem vydavateľstvu Slovart za poskytnutie recenzného výtlačku. Svoj názor si môžete urobiť TU.

Originálny názov: Girl Online
Séria: Girl Online
Diel: 1/3
Počet strán: 288
Moje hodnotenie: 1.5/5*
Hodnotenie na Goodreads: 3.79/ 30 102

And remember, no two persons ever read the same book!