štvrtok 1. októbra 2015

poslední přání | andrzej sapkowski


 Geralt z Rivie je zaklínač.
Viac mutant ako človek, stvorený na ochranu ľudí pred netvormi (samozrejme, nie zadarmo). Posledné želanie (dostupné už i v slovenskom preklade!) je zbierkou jeho šiestich dobrodružstiev zahrňujúce i dodatky pred kapitolami vo forme Hlasu rozumu, kde čitateľovi Geralt buď približuje aspoň trochu nasledujúci príbeh alebo niečo z jeho minulosti (Hlas rozumu sa teda chronologicky odohráva po prvej poviedke, Zaklínačovi, ktorá predchádza tým ostatným). 
  V poviedkach Geralt nečelí len strigám, upírkam, "zakliatým" princeznám, elfom - anarchistom, ale aj rasizmu, predsudkom a iným nie tak "neaktuálnym" témam. 


„Lidé,“ otočil Geralt hlavou, „si s oblibou vymýšlejí nestvůry a hrůzy. Sami si pak připadají méně odporní. Když se zpíjejí do němoty, podvádějí, kradou, bijí ženu opratěmi, moří hladem stařenku, ubíjejí sekerou do pasti lapenou lišku anebo prostřílejí šípy posledního jednorožce na světe, radi si namlouvají, že horší než oni je přece jen mora, kradoucí se za rozbřesku do chalupy. Pak je jim nějak lehčeji u srdce. A lépe sej im žije,“
„Zapamatuji si to,“ prohlásil Marigold po krátkem odmlčení. „Zrýmuji to a složím o tom baladu.“
„Slož. Ale nepočítej s velkým potleskem.“

 Geralt, naše kvítko, je zvláštny rozprávač. Bol menej človek ako ostatní a pritom sa choval oveľa ľudskejšie ako niektorí jedinci.
 Ak to však znelo, akoby bol ľudomil tak sa ospravedlňujem za mylné presvedčenie, pretože Geraltova čepeľ sa nejeden krát nabažila krvi obyčajných ľudí (to viete, koho by nenasralo, keby ho  nenechali ani dopiť si v krčme pivo?). Žil podľa svojej jedinečnej filozofie, nie vždy bol práve najpríjemnejší spoločník, vyznačoval sa ako trochu arogantný a drzý, ale predsa vyspelý.
 Posledné želanie je niečo iné. Niečo, čo som už pekne dlho nečítala. Akurát surová high-fantasy s mnohými myšlienkami na zamyslenie i jemne rozprávkovými motívmi. Zaklínača som si obľúbila okamžite. S čistým svedomím priznám, že ma to bavilo oveľa viac ako Pán prsteňov (najmä knižná predloha, filmy sú úžasné), pretože je to akosi.. jednoduchšie a zároveň hlbšie.

Znám svůj osud, který mnou točí jako vír. Můj osud? Jde za mnou v mých stopách, ale já se nikdy dozadu neohlížím.

Vedľajšie postavy som si obľúbila tiež, či už Marigolda, Nenneke alebo Yennefer. Marigold spestroval svojou prítomnosťou posledné dve poviedky, Nenneke sa objavovala v Hlase rozumu a s Yennefer osobne sme sa zatiaľ stretli len v Posledom želaní, poslednej poviedke. Všetky sú uveriteľné a majú svoje opodstatnenie v texte.

Mnohí porovnávajú knihy s hrami a hádajú sa čo je lepšie. Je jasné, že do jednej z takýchto búrlivých debát som sa zapojila i ja - a m
yslím, že je ľahké uhádnuť, čo som ako zarytá knihomoľka obhajovala. Táto RPGéčka je ale aj tak super, mňa chytila natoľko, že som si kvôli nej uprostred nechutne horúceho leta upiekla grafickú kartu. Takže ak sa bojíte knihy, skúste si zahrať hry, questy nie sú také náročné (teda pokiaľ hráte na lame úrovni ako ja) a rovnaké gestá všetkých postáv trochu otravné, ale soundtrack a príbeh stojí za to (a určite si pozrite nejaké LP tej hry v poľštine, to je jednoducho na nezaplatenie) alebo popočúvať skvelý audiobook, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť na tomto linku.

Nemôžem tvrdiť, že Zaklínač sadne každému a kecy na ten spôsob.. Spočiatku sa jednotlivé príbehy môžu zdať chaotické (asi najslabší v tomto ohľade sa mi zdá prológ o kostějovi, kde vlastne ani Geralt nevystupuje, ale je kľúčový k poviedke v druhej knihe) a zdĺhavé, ale časom si na Sapkowskiho iný, zaujímavý štýl zvyknete. Akurát mi možno tak vadilo, že autor nechával niekedy veci otvorené, nech si čitateľ potom láme hlavu, čo tým a tým myslel (pretože také lenivé stvorenie ako ja nemá náladu stále pátrať po "co tím chtěl básník říci")
 I tak mi svet Zaklínača učaril a ja sa do neho veľmi rada opäť ponorím pri Geraltových ďalších dobrodružstvách a nepochybujem, že sa mi to bude páčiť akurát len viac.


Originálny názov: Ostatnie życzenie
Séria: Zaklínač/ The Witcher/ Saga o Wiedźminie
Diel: I / VI
Počet strán: 342
Moje hodnotenie: 4/5*
Hodnotenie na Goodreads: 4.18*/ 24 900


And remember, no two persons ever read the same book!

1 komentár:

  1. Dobrá recenzia. Pekne si sa rozpísala asi ťa ten Zaklínač naozaj baví. Tipujem, že si hrala aj hru:D

    OdpovedaťOdstrániť