nedeľa 13. septembra 2015

trón zo skla | sarah j. maas


Nájomní vrahovia neboli nikdy nikdy tak žiadaní ako teraz..

Caleanu Sardothien z pracovného väzenského tábora "zachráni" Adarlanský korunný princ, Dorian Havilliard. Princova ponuka stať sa jeho šampiónkou v turnaji, ktorý musí vyhrať aby sa stala kráľovým osobným assasínom jej síce nie je práve po chuti, ale to ani hladovanie a mordovanie sa v baniach.
  V sklenenom hrade, pýche Riftholdu a domove Adarlanského kráľa sa však odohráva ešte niečo nebezpečnejšie ako politicky intrigy a sprisahania a Caleana sa onedlho stane ich súčasťou..

Reklamy na Trón zo skla ma spamovali už pekne dlho. A koho vlastne nie, však? Všetci to už čítali, všetci to zbožňovali a všetci boli nadšení. Z toho začiatku, čo som čítala predtým som vedela, že sa mi kniha jednoducho páčiť bude.
  Hneď keď ten biely paperback otvoríte, poteší mapka Erilie a dokonca i výslovnosť  Seléjna a Kejol sú srdovečky), ktorá koniec koncov dopomohla k tomu, aby som o tej knihe mohla i rozprávať. Ohľadom tejto stránky knihy bolo jediné čo ma hnevalo ošúchané písmo názvu (tú knihu som ani nikde nestihla mať, keďže som ju iba zobrala do ruky a už nepustila - a i tak sa farba zošúpavala), inak je to taká lepšia brožovaná väzba pohodlného formátu.


Stála necelé tri metre od kráľa. Na stole pred ním ležal verdikt o jej oslobodení alebo smrti. Jej minulosť aj budúcnosť sedela na tróne zo skla.

Main plot je zvíťaziť na turnaji - preto sa dej väčšinou zaoberá výcvikom. Objavovanie hradu a riešenie všelijakých mystérií sa necháva na ďalší diel, pretože to, že Celeana všetkých porazí je asi tak pravdepodobné, ako že America Singer vyhrá Selekciu. I tak však dej nebol tak priehľadný, ako sa môže zdať a neviem, moje sherlockovské schopnosti zlyhali, pretože posledné scény ma nechali len tak s vyvalenými očami a hlavou plnou otázok.
  Leana je bezpochyby zaujímavá hrdinka. Nie, že by bola teda prvá YA bad-kick-smart-whatever-ass protagonistka pobehujúca s čepeľami a vtipnými replikami, ale autorka jej dokázala udržať akúsi autentickosť a nespadla úplne do tuctovosti. Hneď od začiatku chcete vedieť jej back-story, ako si vybudovala reputáciu najobávanejšej vrahyne, prečo ju nakoniec chytili, jednoducho všetko. Flirtovanie s Dorianom tu je milé (normálne mi aj chýbalo v dvojke) a určite nie jediná som sa nad touto podivnou dvojicou nejeden krát puberťácky uškŕňala.
  Samotný Dorian bol taký romantický, naivný panáčik s korunkou, ale neprekážal mi. Len čakám, kedy tam viac zamieša karty, keďže teraz do deja až tak nezasahoval.
  Ale jeho priateľ, Chaol, ten bol úžasný! Odmeraný, zatiaľ (bodaj by to bolo trvalé..) i trochu chladný kapitán stráže, ktorý mal na starosti Caleanin tréning si ma získal hneď odkedy ju tam vláčil v putách.
  Oh wird, keď si teraz na to knihu spomínam, všetky postavy som si obľúbila! Dokonca i zákerná lady Kaltain bola svojím spôsobom zaujímavá.
„Tie jazvy sú príšerné,“ povedal takmer šeptom.
Založila si ruku vbok a prešla k dverám do šatníka.„Všetci máme jazvy, Dorian. Moje sú len výnimočne viditeľné..“
Sarah J. Maas bude zaručene nový vydavateľský miláčik. Aj keď je začiatok trošku ťahavý, len čo začne turnaj, skúšky, všetko sa to rozbehne a vy neviete kde vám hlava stojí a čo všetko sa tam deje - gradácia zvládnutá veľmi dobre. Ani tých siahodlhých opisov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou fantasy sa tu nevyskytovalo zas tak veľa a keď tak, scénu dotvárali dostatočne realisticky.

Trón zo skla túto sériu odštartoval vážne dobre a mne nezostáva nič iné, ako len tešiť sa na pokračovania. 

 Myslím, že kúpu neoľutujete, kvôli rozmanitému svetu SJM, zaujímavým postavám, nevtierajúcemu sa humoru i dostatočnému napätiu ku konci si príbeh obľúbiť
A tiež kvôli tým klukom, hlavne teda Chaolovi!!
A keď tak, skutočná párty len koncom dvojky.. 

Originálny názov: Throne of Glass
Séria: Trón zo skla
Diel: 1/6
Počet strán: 376
Moje hodnotenie: 4,5/5*
Hodnotenie na Goodreads: 4.24*/ 229 200 

And remember, no two persons ever read the same book!

3 komentáre:

 1. Tento komentár bol odstránený autorom.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mám v plánu si ji pořídit. :)
  Blog : http://readersari.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Toto je moja obľúbená séria a každý diel je brutálnejší. Akurát sa chystám na štvrtú časť a som veľmi zvedavá. Počula som už všetko možné, takže sa dosť obávam, že si párkrát porevem.
  P.S. Dorian je skvelá postava. Páči sa mi, akým smerom sa posunul hlavne tretej časti. Len ten koniec ma zabil. Dúfam, že aj zvyšné diely sa ti budú páčiť. :)

  OdpovedaťOdstrániť