sobota 23. mája 2015

železná skúška | holly black & cassandra clare

(citácia z obálky)

Už stáročia mágovia spolunažívajú s obyčajnými ľuďmi a odlišujú sa len menšími detailmi - dokážu ovládať elementy a vzdelanie im poskytlo Magistérium. Do Magistéria (jaskynný ekvivalent Rokfortu?) prichádzajú dvanásťroční nádejní mágovia, aby tu prežili päť skvelých rokov života  a skrotili 5 elementov - oheň, vodu, vzduch, zem a chaos.

  Callum Hunt dostal pozvánku na železnú skúšku a je presvedčený testy pokašľať tak veľmi ako len dokáže. Iróniou osudu sa však k najhoršiemu uchádzačovi v histórii Magistéria (jeho hodnotenie bolo záporné číslo) prizná Majster Rufus (a.k.a čierny Dumbledore obliekajúci sa v štýle tibetského mnícha). Callovi sa v Magistériu zapáči a na upozornenia jeho otca o tom akí zlí a egocentrickí mágovia sú, pomaly zabúda.
  
„V Magistériu sa stretnete s elementálmi, krásnymi a nebezpečnými tvormi, ktoré sú na zemi od počiatku času. Budete tvarovať zem, vzduch, vodu a oheň, ohýbať ich svojou vôľou. Prostredníctvom štúdia minulosti sa stanete našou budúcnosťou. Objavíte všetko, čo obyčajnému človeku ostáva skryté. Budete sa učiť o veľkých skutkoch a sami vykonáte ešte väčšie. Vitajte v Magistériu!“

Obálka je taká.. divná. Ten Death Eater tam je pekný, ale tváre hrdinov sú také trochu creepy. Oranžová sa tam ako tak ešte zladila, ale na chrbte knihy je škaredá. Ale treba jej priznať, že cieľovú skupinu zaujme. 

 Snažila, vážne som sa snažila nepozerať sa na knihu pomedzi prsty kvôli všetkým tým zjavným "inšpiráciám" inými populárnymi knihami, ale i tak sa na ňu nedalo nakoniec hľadieť inak.

Prológ sa mi páčil, pretože posledné slová mi akoby zasľúbili akciu a epickosť, ktorej som sa avšak dočkala asi na nejakých posledných 70 stranách (v ten večer som bola pevne rozhodnutá knihu zahodiť, ale našťastie sa to rozbehlo).
 Mala som problém si zvyknúť na Rufusov železný team - Call mal byť niečo ako 12-ročný rebel, tvrdohlavý a arogantný, ale mne prišiel taký.. nijaký, nedokázala som si k nemu vytvoriť žiaden, ani kladný či záporný vzťah. Aaron Stewart alias magický Captain America bol sladký, udatný, dobromyseľný blondiačik, ktorému som to nežrala a Tamara Rajaviová bola veľmi slabá Hermiona, s ňou sa mohli autorky určite viac pohrať. Ani som nestihla zaznamenať, kedy sa z nich stali priatelia, pretože dlho tam Callum mal iba mindráky z toho, že je mrzák a, že sa s ním nikdy nikto nebude kamarátiť a potom zrazu buum, najlepší priatelia do konca života (ach toten život, keď máte 12 rokov..).

„Vedomosti a činy sú dve strany jednej mince.“

Zato Magistérium bolo zaujímavé. Páčilo sa mi originálne rozdelenie ročníkov podľa kovov (železný, medený, bronzový, strieborný a zlatý) a to, že celý školský komplex bol pod zemou a učebne boli jaskyne. Tu bola vlastná fantázia povolená!
Štýl písania bol taký zvyčajný, len sa mi zdalo, že sa dej trochu vliekol (napriek tomu, že to nemá ani 300 strán). 

 Na knihe bolo niečo, čo mi nedovolí dať jej dobré hodnotenie (nejako podobne som sa cítila aj po Selekcii). Obe autorky majú na svojom konte veľmi dobré tituly a, nie sú to začiatočníčky a preto ma formát ich spolupráce sklamal. Nebolo tú úplne ne-originálne, ale nestačilo to. Železná skúška bola teda taký priemer, ktorý sa čitateľom zapáčiť môže, pretože môže mať v sebe svojské čaro, ale mňa sklamala, lebo som od nej čakala niečo viac ako fanfikciu na Harryho Pottera. Za mňa smeruje do dropped-series poličky na GR. 


Originálny názov: The Iron Trial
Séria: Magistérium
Diel: 1/5
Počet strán: 280

Moje hodnotenie: 2.5/5*
Hodnotenie na Goodreads: 3.93*/ 32 000

And remember, no two persons ever read the same book! 

2 komentáre:

  1. Kalamitko, skvělá recenze! :) Zatím se na tu knížku nechystám, mám z ní trochu strach, navíc styl Cassandry mi vůbec nesedl. Ale uvidíme, třeba časem... :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Moc pěkná recenze :) Na tuhle knížku se opravdu těším a jsem na ni zvědavá :) Už abych si ji mohla taky přečíst :)

    OdpovedaťOdstrániť