piatok 19. septembra 2014

etiketa a špionáž | gail carriger

Well, steampunk je čosi, na čo mám zatiaľ len dobré spomienky (Pekelné stroje, Ritmatik táto myšlienka patrí vám!) a inak to nebolo ani v tomto prípade.

O tejto ružovučkej knihe som vedela odkedy ju CooBoo vydalo a aj tak som ju ignorovala. Špionáž? Tínedžerky? Nešlo také niečo minule na Disney Channel?  
  Ale to všetko boli len škaredé predsudky. Ja sama som si knihu kúpila len náhodou, keby nevyzerala tak vyslovene dievčensky, oco by mi ju asi nikdy nenavrhol (a tiež si myslel, že tam nie sú upíri a podobná háveď, s ktorými knihy boli v tom období také moje "must read"). A nakoniec som teda objavila jednu z mojích najobľúbenejších, najoriginálnejších a naj-asfghjklsbf kníh, čo som doteraz čítala. 

O čom by to malo byť? Štrnásťročná nezvládnuteľná Sophronia Temminnicková ( *facepalm* ), neschopná robiť slušné pukerlíky (či poklonky alebo ako to normálni ľudia volajú) sa vďaka svojej zúfalej mamičke dostane do Akadémie pre mladé dámy uhladených mravov mademoiselle Geraldine.
 Na prekvapenie budúcej študentky Sophronie, škola však skrýva ešte jeden hlavný odbor.. ktorý tam je tajomstvom i pre samotnú riaditeľku mademoiselle Geraldine!
  Pri ceste do akadémie ( ktorá je btw vzducholoď!!) slečnu Temminnickovú a jej doprovod napadnú lietajúci banditi a olúpia ich o našu zápletku, tzv. protyp.

Skvelé, skvelé, skvelé. Viac vám k tejto knihe vedieť netreba. 

  Hlavná hrdinka bola vtipná, vynaliezavá, cieľavedomá a sympatická čo sedí ako na knihu tak aj na autorku.
Kniha sa číta tak príjemne pomalšie, po každej kapitole sa však tešíte na nové poznatky o akadémi, vyučovaní alebo postavách. 

,,Niečo skrýva. Od začiatku - a nejde len o jej skutočnú totožnosť."
,,Mozog?" nadhodila Dimity.

Ako som už spomenula, zápletku knihy tvorí z najväčšej časti prototyp – čo to je, kde to je a prečo to všetci chcú. Nič svetoborné, ale pomocou pátrania po ňom si môžete vychutnávať svet Gail Carrigerovej a objavovať zákutia a intrigy etiketo-špiónskej akadémie.
  Ďalším skvelým, osviežujúcim bodom knihy je takmer nulová romance (keď mňa už tie ódy na niečiu hruď a vlasy proste nebavia..). Síce tam bol Mydloš, ktorý pracoval v strojovni, ale to bolo také roztomilé, nevinné flirtovanie. (a ak sa vám zdá neromantická YA ako čaj bez cukru - v dvojke sa objaví jeden, veľmi, preveľmi sympatický lord)
  Prekvapilo by ma, keby ste si knihu neobľúbili, preto je mojou povinnosťou vám ju odporúčať! A dvojka je ešte lepšia!! 

Originálny názov: Etiquette and Espionage
Séria: Akadémia pre mladé dámy/ Finishing School
Diel: 1/4
Počet strán: 229
Moje hodnotenie: 4,75/5*
Hodnotenie na Goodreads: 3,79*/30 100


And remember, no two persons ever read the same book!

0 komentárov:

Zverejnenie komentára